ورود
  • شناسه کاربری :

    کلمه عبوری :

     

چرا استفاده از ضدآفتاب در زمستان هم به اندازه‌ی تابستان ضرورت دارد؟‎

بیشتر افراد در روزهای گرم تابستان، هنگام وقت گذراندن در بیرون از خانه ضدآفتاب می‌زنند، چون نمی‌خواهند روز خود را با آفتاب‌سوختگی به پایان برسانند. اما متأسفانه عده‌ای از افراد تصور می‌کنند آفتاب‌سوختگی و مضرات پرتوهای خورشید برای پوست مخصوص فصل تابستان است؛ به همین دلیل از ضدآفتاب در زمستان استفاده نمی‌کنند‌.

1400/01/14

fjrigjwwe9r2tblEssay:Text_Essay
fjrigjwwe9r3tblEssay:Text_Essay

به نظر متخصصان پوست، باید در تمام طول سال از پوست خود با یک ضدآفتاب محافظت کنید. اگر می‌خواهید به علل ضرورت استفاده از ضدآفتاب در زمستان پی ببرید، در ادامه با سلامت نیوز همراه باشید.               

            

برف و یخ، نور خورشید را بازتاب داده و اشعه‌های UVA و UVB را تشدید می‌کنند               

همان‌طور که آب دریاچه یا ساحل در فصل تابستان اشعه‌های UVAو UVB را تشدید می‌کنند، برف و یخ هم در فصل زمستان شدت اشعه‌های خورشید و احتمال آسیب پوست را افزایش می‌دهند.               

بنابراین اگر قصد دارید در فصل زمستان ورزش‌هایی مانند اسکی یا سورتمه‌سواری انجام دهید یا در برف راه بروید، حتما از یک ضدآفتاب استفاده کنید.               

برای محافظت کافی از پوست و لب، از یک ضدآفتاب طیف گسترده و بالم لب با SPF حداقل 30 استفاده کنید. اگر به دنبال ضدآفتاب‌های فاقد مواد شیمیایی و اکسی‌ بنزن و اکتینوکسالات (reef_safe) هستید، محصولی را انتخاب کنید که حاوی دی‌اکسید تیتانیوم و اکسید روی (به‌عنوان ترکیبات فعال) باشد.               

باد و رطوبت کم برای پوست مضر هستند               

احتمالا شما هم متوجه شده‌اید که پوستتان در هوای سرد، خشک‌تر و حساس‌تر می‌شود. طی زمستان، رطوبت هوا کاهش یافته و معمولا سرعت باد افزایش پیدا می‌کند؛ بنابراین پوست شما به طور مداوم رطوبت خود را از دست می‌دهد.               

خشکی، تمام خطوط چهره و چین و چروک موجود در سطح پوست را آشکار می‌کند و احتمال ترک‌خوردگی یا پوسته پوسته شدن را افزایش می‌دهد و از این طریق، شما را در معرض عفونت‌ها قرار می‌دهد. استفاده از ضدآفتاب در زمستان می‌تواند به برگرداندن مقداری از رطوبت از دست‌رفته‌ی پوست کمک کند.              

لایه‌ی اوزون در زمستان در نازک‌ترین حد خود است               

 «استراتوسفر» بخش بیرونی هوای اطراف زمین است؛ این لایه محافظ گازهایی ا‌ست که سیاره‌ی زمین را احاطه کرده‌اند.               

نزدیک بالای لایه‌ی استراتوسفر که دورترین فاصله را با زمین دارد، لایه‌ی اوزون واقع شده‌ است که اشعه‌های فرابنفش (UV) را از خورشید جذب کرده و بازتاب می‌دهد.               

تولید اوزون در دمای گرم، سریع‌تر و در دمای سرد، کندتر افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل لایه‌ی اوزون در حفره‌های زمین، جایی که دما بسیار پایین است، نازک‌تر بوده و پوشش آن در ماه‌های سردتر زمستان، در هر جای دیگر از اطراف کره‌ی زمین در نازک‌ترین حد خود است‌.               

این یعنی حتی با وجود اینکه در فصل زمستان گرمای خورشید را روی پوستتان احساس نمی‌کنید، اما در واقع در معرض پرتوهای فرابنفشِ شدیدتری قرار دارید.               

ضدآفتاب پوست شما را برای مدت طولانی‌تری جوان و سالم نگه می‌دارد               

اشعه‌‌های خورشید سرعت فرآیند پیری پوست را افزایش و تولید کلاژن و الاستین (رشته‌های پروتئینی پوست) که سبب حفظ جوانی پوست می‌شوند را کاهش می‌دهد‌.               

ضدآفتاب هم از پوست شما در برابر اشعه‌های خورشید محافظت می‌کند و هم به پوست خشک، رطوبت دوباره می‌بخشد و به قول معروف، با یک تیر دو نشان می‌زند.               

علاوه بر این، بسیاری از مطالعات انجام ‌شده بر روی افرادی که از ضدآفتاب استفاده می‌کنند نشان می‌دهند که استفاده‌ی روزانه از ضدآفتاب می‌تواند سرعت فرآیند پیری را کاهش دهد و پوست را جوا‌ن‌تر نگه ‌دارد.               

نورهای داخل خانه هم برای پوست مضر هستند               

مطالعات جدید نشان می‌دهند که حتی زمانی که در منزل هستید و قصد بیرون رفتن ندارید، نور کامپیوتر، تلویزیون، صفحه‌ی موبایل و حتی لامپ و سایر نورهای داخل خانه می‌توانند آسیب‌دیدگی‌ پوست‌ را بیشتر کنند.               

استفاده‌ی روزانه از ضدآفتاب از پوست شما در برابر آسیب ناشی از مواجهه با هر نوع موج نور محافظت خواهد کرد.               

 شرایط آب و هوایی فصل زمستان سبب می‌شود ضدآفتاب سریع‌تر از روی پوست پاک شود            

تعریق پوست در روزهای گرم تابستان، شنا کردن، یا گذراندن وقت در ساحل‌های پر شن و ماسه، همگی سبب می‌شوند ضدآفتاب سریع‌تر از روی پوست پاک شود. بنابراین باید ضدآفتاب را به طور منظم روی پوست خود تمدید کنید.               

آنچه اغلب افراد به آن توجه ندارند این است که شرایط آب و هوایی خشن فصل زمستان هم اثربخشی ضدآفتاب را به همان سرعت کاهش می‌دهد.               

باد، برف، تگرگ و دمای پایین همگی دست‌به‌دست هم می‌دهند و اثربخشی ضدآفتاب را ضعیف می‌کنند؛ بنابراین برای محافظت بهینه از پوستتان باید ضدآفتاب را چندین بار در روز تمدید کنید. تایم ناهار (ظهر)، بهترین زمان برای تمدید ضدآفتاب در زمستان است.               

در فصل زمستان، همچنان در معرض سرطان پوست ناشی از آسیب‌ خورشید قرار دارید.               

اشعه‌های UVB، که در فصل زمستان چندان قدرتمند نیستند، تا مدت‌ها خطرناک‌تر از اشعه‌های UVA تلقی می‌شدند. این اشعه‌‌ها با انواع قابل ‌توجه آسیب‌های پوستی، مثل آفتاب‌سوختگی، لکه‌های پیری و بسیاری از انواع سرطان‌های پوست در ارتباط هستند.               

خوشبختانه امروزه می‌دانیم که اشعه‌های UVA، حتی با وجود اینکه بلافاصله سبب آسیب به پوست نمی‌شوند، اما خطرناک‌تر هستند. اشعه‌های UVA به طور عمیق‌تر به پوست نفوذ می‌کنند و علت مرگبارترین نوع سرطان پوست، یعنی ملانوما هستند.               

اشعه‌های UVA برخلاف اشعه‌های UVB در تمام طول‌ سال قدرتمند هستند. به همین دلیل استفاده از ضدآفتاب در زمستان ضرورت دارد.               

تأثیرات منفی مواجهه با خورشید به تدریج افزایش پیدا می‌کند               

تحقیق انجام شده بر روی یافته‌های مطالعات بلندمدت، اطلاعات مهمی را درباره‌ی تأثیرات فزاینده‌ی مواجهه با خورشید آشکار می‌کند. به نظر می‌رسد هرچه در طول زندگی‌ پوستتان بیشتر معرض اشعه‌های UVA و UVB باشد، احتمال سرطان پوست در شما افزایش پیدا می‌کند.       

مطالعات نشان می‌دهند که مواجهه‌ی بیشتر با خورشید در طول زندگی، مسبب بسیاری از سرطان‌های سلول‌های پایه و سلول سنگفرشی است که هر دو از انواع رایج سرطان پوست محسوب می‌شوند. به همین دلیل باید از ضدآفتاب در زمستان استفاده کنید.               

در فصل زمستان به خورشید نزدیک‌تر هستید.

اگر در نیم‌کره‌ی شمالی زندگی می‌کنید، طی ماه‌های زمستان به خورشید نزدیک‌تر هستید. این مسأله ممکن است به نظرتان غیرعقلانی بیاید، اما حقیقت دارد. زمین در ماه تیر دورترین و در ماه دی نزدیک‌ترین فاصله را با خورشید دارد. شاید این سؤال پیش آید: «پس چرا در زمستان هوا سرد می‌شود؟»               

کاهش دما بر اساس جهت شیب زمین است. کره‌ی زمین دارای دو نیمکره (شمالی و جنوبی) است. کشور ایران در نیمکره‌ی شمالی قرار دارد. زمانی که نمیکره‌ی شمالی در زمستان از خورشید دور می‌شود، دما کاهش پیدا می‌کند.               

بنابراین حتی با وجود سردتر شدن هوا در زمستان، تمام کره‌ی زمین به خورشید نزدیک‌تر است که این موضوع سبب تشدید اشعه‌های UVA و UVB و در نتیجه تشدید تأثیر منفی آن‌ها روی پوست می‌شود.               

ضدآفتاب خود را قبل از منقضی شدن کامل استفاده کنید               

اگرچه این موضوع نباید تنها دلیل شما برای استفاده از ضدآفتاب در زمستان باشد، اما قطعا با مزایایی همراه است. اثربخشی بیشتر ضدآفتاب‌ها بعد از فقط 12 ماه شروع به کاهش یافتن می‌کند.               

بنابراین اگر از یک بطری ضدآفتاب تا تابستان سال بعد استفاده کنید، پوستتان به دلیل اثربخشی کمتر ضدآفتاب و در نتیجه حفاظت کمتر در برابر خورشید، راحت‌تر دچار آفتاب‌سوختگی می‌شود.               

بنابراین از نیمه‌ی‌ باقیمانده‌ی ضدآفتاب تا تابستان سال بعد استفاده نکنید. می‌توانید از باقیمانده‌‌ی ضدآفتاب در زمستان استفاده کنید تا از پوستتان در برابر خورشید حفاظت شود.               

نکته‌ی پایانی               

بیشتر افراد تصور می‌کنند استفاده از ضدآفتاب مختص روزهای گرم تابستان است. اما استفاده از ضدآفتاب در زمستان به همان اندازه اهمیت دارد، چون پوست شما در تمام طول سال در معرض اشعه‌های مضر فرابنفش خورشید قرار دارد.

در این مقاله به 10 دلیل پرداختیم که ثابت می‌کنند استفاده از ضدآفتاب در زمستان واجب است. در پایان هم به 9 نکته‌ی مهم درباره‌ی ضدآفتاب که همه‌ی افراد باید بدانند، اشاره کردیم. به نکات ذکر شده توجه کنید و صرف‌نظر از اینکه تابستان است یا زمستان یا در منزل هستید یا بیرون از منزل، با استفاده از ضدآفتاب از پوست خود در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کنید.               

 

کلیه حقوق این سایت متعلق به فروشگاه هرلیچ می باشد.
طراحی و توسعه شرکت بهبود سامانه فرا ارتباط

شناسه ورودی یا کلمه عبوری صحیح نمی باشد.